Modern.az ChatGPT-dən SORUŞDU: 2025-də Azərbaycan dövlət qurumları nə ilə yadda qaldı?
Yeni ilin yaxınlaşması ilə Azərbaycanda bütün dövlət qurumları illik fəaliyyətlərinə yekun vurmağa başlayıb. Qurumlar gördükləri işlər, əldə etdikləri nailiyyətlər və üzləşdikləri çatışmazlıqlarla bağlı hesabatlar açıqlayarkən, ictimaiyyət də bu prosesə biganə qalmır — kimisi tərif edir, kimisi sərt tənqid edir, kimisi isə neytral mövqe tutur.
Modern.az isə prosesə fərqli bir prizmadan yanaşıb. Obyektivliyi qorumaq məqsədi ilə redaksiya ChatGPT vasitəsilə dövlət qurumlarının 2025-ci ildə hansı addımları ilə yadda qaldığını öyrənmək üçün xüsusi sorğu keçirib. Həmin sorğunu təqdim edirik.
1. Nazirlər Kabineti
Sosial-iqtisadi tənzimləmə, dərman bazarı islahatı və idxal-ixrac siyasətində yeni düzəlişlərlə yadda qaldı. Qiyabi diplomların Türkiyədə tanınması mövzusu üzrə müzakirələr bu qurumun üzərində cəmləşdi.
2. Xarici İşlər Nazirliyi
Sülh müqaviləsi üzrə danışıqlar, Türkiyə və Mərkəzi Asiya ilə yeni anlaşmalar, həmçinin beynəlxalq tədbirlər 2025-in əsas xəttini təşkil etdi.
3. Müdafiə Nazirliyi
Hərbi təlimlərin intensivləşməsi, kadr hazırlığı və Türkiyə ilə yeni hərbi memorandum ilin əsas hadisələrindən biri oldu.
4. Daxili İşlər Nazirliyi
Narkotik dövriyyəsinə qarşı iri əməliyyatlar, ictimai asayiş tədbirləri və rəqəmsal polis xidmətlərinin genişləndirilməsi ilə yadda qaldı.
5. Təhsil Nazirliyi
Yeni kurikulum, məktəb direktorlarının seçim qaydaları və ali təhsil diplomlarının xaricdə tanınması ilə bağlı məsələlər geniş rezonans yaratdı.
6. Səhiyyə Nazirliyi
Dərman bazarının nəzarəti, özəl tibb müəssisələrinin lisenziyalaşdırılması və onkoloji xidmətlərdə islahatlarla gündəmdə oldu.
7. Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi
Pensiya indeksasiyası, müavinətlərin elektronlaşdırılması və sosial xidmət mərkəzlərinin genişləndirilməsi ilə ictimai diqqət çəkdi.
8. İqtisadiyyat Nazirliyi
Dövlət şirkətlərində restrukturizasiya, antiinhisar qərarları və qiymət tənzimlənməsi tədbirləri ilə gündəmdə qaldı.
9. Energetika Nazirliyi
Yaşıl enerji zonaları, külək və günəş layihələri, həmçinin SOCAR-ın beynəlxalq ticarət xəbərləri ilə 2025 üçün vacib qurumlardan oldu.
10. Baş Prokurorluq
Korrupsiya ilə bağlı yüksək vəzifəli şəxslərin saxlanılması ilə gündəmə gəldi.
11. Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti
Casusluq şəbəkələrinin ifşası və kibertəhlükəsizlik əməliyyatları ilə diqqət mərkəzinə düşdü.
12. Dövlət Miqrasiya Xidməti
Əcnəbilərin qeydiyyatı və iş icazələri üzrə qaydaların sərtləşməsi media gündəmini zəbt etdi.
13. Dövlət Gömrük Komitəsi
Rəqəmsal nəzarət, riskli yüklərin aşkarlanması və rüsum siyasətində yeniliklər.
14. Dövlət Statistika Komitəsi
İnflyasiya və əhalinin gəlirləri üzrə aylıq hesabatlarla ən çox istinad olunan məlumat mənbələrindən biri oldu.
15. Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi
Bakı Baş Planı, söküntü-tikinti icazələri və icazəsiz tikililərlə mübarizə.
16. Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi
Atmosfer çirklənməsi hesabatları, tullantı nəzarəti və meşə yanğınlarının qarşısının alınması.
17. Elm və Ali Təhsil Agentliyi
Universitetlərin akkreditasiyası və yeni reytinq modeli ilə gündəmə gəldi.
18. Fövqəladə Hallar Nazirliyi
Sel, yanğın və təbii fəlakətlər üzrə operativ reaksiyalar.
19. İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyi
Xəstəxanaların maliyyələşmə modeli, xidmət keyfiyyəti və təcili yardımın gecikmələri.
20. Azərbaycan Avtomobil Yolları Dövlət Agentliyi
Yeni körpü layihələri, Bakı–Sumqayıt magistralında tıxacların azaldılması.
21. Korrupsiyaya Qarşı Mübarizə Baş İdarəsi
İri rüşvət əməliyyatları ilə ilin ən səs-küylü qurumlarından biri oldu.
22. Konstitusiya Məhkəməsi
Sosial müavinətlər, əmlak və məhkəmə qərarları üzrə presedentlər yaratdı.
23. Mərkəzi Seçki Komissiyası
Seçki hazırlıqları, seçici siyahılarının yenilənməsi və rəqəmsal modul tətbiqi.
24. Maliyyə Nazirliyi
Büdcə xərclərinə nəzarət, dövlət satınalmalarında şəffaflıq və borc idarəetməsi.
25. Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi
5G sınaqları, elektron hökumət platformasının modernləşdirilməsi və ictimai nəqliyyatda rəqəmsal ödəniş sistemi.
26. Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi
Mövsümi reydlər, idxal edilən qida məhsullarının yoxlanılması və qida zəhərlənməsi halları.
27. Qaçqın və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsi
Kəlbəcər, Laçın və Zəngilan istiqamətində yeni qayıdış mərhələləri.
28. Dövlət Reklam Agentliyi
Vahid reklam reyestri, icazəsiz lövhələrin sökülməsi və texniki işçilər üçün geyim müsabiqəsi.
29. TƏBİB
Təcili yardımın gecikməsi, xəstəxana idarəçiliyi və həkim çatışmazlığı ilə gündəmdə oldu.
30. Dövlət İmtahan Mərkəzi
Buraxılış və qəbul imtahanlarındakı dəqiqlik, nəticələrin tez açıqlanması və yeni test modelləri.
31. Dövlət Sosial Müdafiə Fondu
Yeni indeksasiya alqoritmi və elektron pensiya çıxarışları.
32. ASAN Xidmət
ASAN Visa, elektron pasport xidmətləri və regionlarda yeni mərkəzlərin açılması.
33. Antiinhisar və İstehlakçı Hüquqları Agentliyi
Market şəbəkələrində qiymət araşdırmaları və inhisarçı davranışlarla mübarizə.
34. Azərbaycan Mərkəzi Bankı
Manatın sabitliyi, bank sektorunda yeniliklər və problemli kreditlərin azalması.
35. Əmlak Məsələləri Dövlət Xidməti
Torpaq reyestrinin rəqəmsallaşdırılması, MMC-lərin qeydiyyatı və özəlləşdirmə hərracları.
36. Dövlət Vergi Xidməti
Kölgə iqtisadiyyatı ilə mübarizə, POS-terminallar və icarə bazarında vergi nəzarəti.
37. Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi
Subsidiya sistemi, elektron kənd təsərrüfatı reyestri və taxıl istehsalı hədəfləri.
38. Meliorasiya və Su Təsərrüfatı ASC
Su anbarlarında yenilənmə, kanalların bərpası və quraqlığa qarşı xüsusi suvarma planı.
39. Dövlət Sərhəd Xidməti
Sərhəd infrastrukturunun yenilənməsi, qaçaqmalçılığa qarşı əməliyyatlar.
40. Dövlət Mülki Aviasiya Agentliyi
Hava limanlarında təhlükəsizlik standartlarının yüksəldilməsi və uçuş gecikmələrinin araşdırılması.
41. SOCAR
Türkiyə və Avropa bazarına enerji ixracı, benzin satışının qiymət dinamikası və yaşıl enerji layihələri.
42. “AzəriQaz” İB
Abonent sisteminin yenilənməsi, smart qaz sayğacları və borc üzündən bloklamalar.
43. “Azərişıq” ASC
Yeni tarif paketi və elektrik şəbəkəsində rəqəmsal sayğacların paylanması.
44. Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyi
Regional su layihələri, su itkilərinin azaldılması və payız dövründə su kəsintiləri.
45. Azərbaycan Yerüstü Nəqliyyat Agentliyi
Marşrut islahatları, avtobuslarda kamera inteqrasiyası və dayanacaq yerlərinin rəqəmsallaşdırılması.
46. Dövlət Dəniz və Liman Agentliyi
Xəzərdə yükdaşımaların artımı və yeni liman terminalı üzrə planlar.
47. AZAL
Uçuş biletləri, təlim təyyarələri və təhlükəsizlik səviyyəsi ilə bağlı müzakirələr.
48. Dövlət Turizm Agentliyi
Daxili turlara subsidiyalar, xarici bazarda reklam kampaniyaları və Şuşa–Zəngilan marşrutları üzrə yeni tur paketləri.
49. Mədəniyyət Nazirliyi
Teatrların maliyyələşməsi, sərgilər və “Şuşa ili” çərçivəsində tədbirlər.
50. Gənclər və İdman Nazirliyi
Olimpiya hazırlıqları, federasiyalarda islahatlar və beynəlxalq yarışların təşkili.
51. Ədliyyə Nazirliyi
Elektron icra sistemi, notariat islahatları və məhkəmə-saxta sənəd işləri üzrə yenilənmələr.
52. Dövlət Xidmətləri – digər kiçik qurumlar
Fitosanitar Nəzarət, Standartlaşdırma və Metrologiya, İstehlak Bazarına Nəzarət, Əqli Mülkiyyət Agentliyi – əsasən reydlər və saxta məhsulların aşkarlanması xəbərləri ilə gündəmdə oldu.